BİR BAĞIŞ YAP
+90 232 421 72 63
  • Giriş Yap
  • TR | EN

19/11/2015 Standartlar Yönergesi MEB-Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları Engelli Erişimine Yönelik Yönetmelik Yayınlandı

Bilindiği üzere artık Milli Eğitim Bakanlığı Özel Öğretim Kurumları; binalarında zemin katının dışında birden fazla kat bulunması halinde kurum açma veya çalıştırma ruhsatları için artık “engelli taşıma ve iletim sistemlerini” bulundurma zorunluluğu bulunmaktadır.

 

Bu durumda özel öğretim kurumlarının engellilerin erişimini sağlayacak engelli taşıma ve iletim sistemini bulundurma durumunda; Bakanlığın onayladığı cihazlarda TSE,CE ve ilgili direktif –sertifikasyonların olması gerekmektedir.

Kurumların yeni yer açılışlarında ruhsatlarına ilişkin kurum açılış dosyalarında; mevcut kurumların ise engelli merdiven çıkma sistemi kullanma talebi başvuru sırasında engelli taşıma aparatının cihaz seri numarası satış faturasında mutlaka olması gerekmektedir.

Cihazın bu denetimler esnasında ise mevcut kurumda hazırda bulundurulması gerekmektedir. Bu durumda merdiven çıkma sistemlerinin kurum tarafından demirbaş olarak satın alınması zorunluluğu olup, bu cihazı başka bir yerden kiralayamaz, devredemez veya satışını yapamaz.

Ayrıca özel öğretim kurumlarında kullanılacak taşıma ve iletme sistemlerinde ilgi (c) yazıda belirtilen şartlar dışında engelli bireyin söz konusu sistemi; yardım alarak veya almadan kullanması ile ilgili herhangi bir şart kesinlikle aranmamaktadır.

Ayrıntılı bilgi için Engelli Erişim Uzmanımıza Ulaşmak İçin;

Nilay ÖZTUNALI

Engelli Erişim UZMANI

Tel: 0232 421 9115

Copyright © 2018 RAME Engelli Ürünleri ve Erişim Çözümleri